Мисията на Института по оптически материали и технологии „Акад. Йордан Малиновски“ (ИОМТ) е свързана с провеждането на:
Научно-изследователска дейност:
Научно-изследователската дейност се развива в две основни тематични направления, „Високотехнологични оптични материали за приложение във фотониката, сензорната техника и органичната оптоелектроника” и „Мониторинг на процеси и визуализиране на обекти с холографски методи за запис и обработка на информацията“.
За периода от създаването на ИОМТ през 2010 г. досега са постигнати значими фундаментални и научно-приложни резултати, отразени в над 450 публикации, над 300 от които в списания с импакт- фактор или импакт-ранг, както и 35 монографии/глави от книги. Отбелязани са над 2000 цитата.
Едно от най-големите постижения на колектива е успешното изпълнение на проекта „Развитие на приложните изследвания в ИОМТ чрез разработване на високотехнологични оптични материали за съвременни приложения“, на стойност 4.6 млн. лв., по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика 2007-2013 г.”. Закупената по проекта модерна апаратура, както и изградените нови специализирани лаборатории за нейното функциониране създадоха условия не само за провеждането на научни и научно-приложни изследвания на съвременно европейско ниво, но така също и за повишаване качеството на обучение на докторанти, млади учени и специалисти.
Като най-виден учен, работил в Института, безспорно се откроява акад. Йордан Малиновски (1923-1996) – основател и дългогодишен директор на ЦЛАФОП; Председател на БАН; носител на множество престижни национални и международни награди; член на Дружеството за фотографска наука и техника на САЩ; почетен член на Кралското фотографско дружество на Великобритания; член-кореспондент на Германското фотографско дружество; член на Европейската Академия за наука, изкуство и литература; “Доктор хонорис кауза” на Университета в гр. Монс – Белгия.
Учени от ИОМТ членуват в престижни международни научни дружества – Optical Society of America (OSA), International Society for Optics and Photonics (SPIE), European Physical Society (EPS).
ИОМТ разполага с разработена технология за производство на линейни и кръгови решетки за позиционни датчици, готова за внедряване в малки и средни предприятия.
В ИОМТ се създават триизмерни холографски изображения на музейни експонати, археологични и други обекти с цел опазване и популяризиране на културното и историческо наследство на България.
В сградата на Института е експонирана постоянна холографска изложба, отворена за външни посетители. Организират се холографски изложби в страната и чужбина, с което се разширява достъпът до културни продукти за все повече граждани.
Образователна дейност:
Докторантски програми:
През 2014 г. ИОМТ получи акредитация от НАОА за обучаване в докторантура и по трите специалности, за които кандидатства, а именно:
Други образователни инициативи: