НУПИ ПРОФЕСОР ВЕНКО КОЛЕВ – Троян е съвременно училище, в което се обучават ученици от V доXII клас.
Училището е в системата училища по изкуства към Министерство на културата. Училището е единственото в България, което подготвя художници, специалисти в областта на традиционната и модерната керамика. От него излизат и добре обучени кадри, готови да работят в широката сфера на рекламата. Тук учат деца, които са доказали своя талант. Художествената гимназия може да бъде чест за всеки голям и хубав град, но мястото й е в Троян – град с вековни традиции в българската керамика,които при нас намират своето продължение.
Училището изгражда личности - знаещи и можещи, с широка култура, национални добродетели и европейски манталитет, способни да живеят пълноценно в Троян, България, Обединена Европа и света.
Училището предоставя качествено образование с високо ниво на общообразователна и професионална подготовка и издава пълноценни дипломи за средно образование по стандарта, приет в Република България.Тези дипломи не само се признават навсякъде у нас и в чужбина – при започване на работа или при кандидатстване във висше учебно заведение, но са и гаранция за качествено образование.
Завършващият XII клас ученик, полага ДЗИ (Държавни зрелостни изпити) по същия начин, както във всяко друго средно училище в Република България. А именно:
Това дава правото на дипломирания зрелостник да кандидатсва за студент в абсолютно всички видове университети, институти и академии, свързани както с изкуствата, така и с науката.
История в дати:
Началото на днешното НУПИ ПРОФЕСОР ВЕНКО КОЛЕВ – Троян е поставено през 1911 г. под името „Грънчарско училище“. Като такова то просъществува до 1913г., а пръв директор е Найден Т. Бошнаков от Троян.
1911 - 1913г. – Грънчарско училище, директор Найден Т. Бошнаков от Троян
1914 - 1928г. – училището съществува под формата на грънчарски курсове за квалификация,ръководени от Георги Тишков и Михаил Халачев
1928 - 1931г. – Окръжно практическо грънчарско училище с директор Петър Събчев от Габрово,завършил образованието си в Чехия. От 1931г. директор е Захари Мавродиев, инжинер-керамик, завършил в Германия.
1932 - 1944 г. – Държавно практическо керамично училище.Курсът на обучение завършва с полагане на изпити. През този период са обучени 447 ученици от цялата страна.Важнен факт за отбелязване е, че през този период момичета не са приемани за обучение в училището.
1945 - 1952 г. – обединяване с други занаяти под името Държавно промишлено и мебелно училище. Директор е Борислав Монов, а курсът на обучение става 4 годишен.
1952 - 1956 г. –Промишлено училище за трудови резерви №72 с курс на обучение 2 години и пълна държавна издръжка.
Директори: Стоян Йовков Стоянов(1952-1954 г.) и Марин Ковачев (1954-1958 г.)
1956 - 1958 г. – Промишлено училище по керамика
1958 - 1974 г. – Професионално-техническо училище по керамика, а от 1963 - 1975 г. паралелно с Професионално-техническо училище по керамика е и Техникум по фина и битова керамика с 4 годишен курс на обучение в две форми-дневна и вечерна. Директор през периода 1959-1976 г.е Ганчо Тотев. За този период в училището се дипломират 1476 ученици и учителстват над 75 учители. Учениците,завършили Керамичното училище получават професия, първоначално грънчарска,а по-късно се дипломират като специалисти в порцелановата индустрия.
1975 - 1989 г. – Средно специално художествено училище за приложни изкуства (ССХУПИ) с прием след завършен 7. клас, срок на обучение 5 години .Специалността е „Керамика “,а професията, която придобиват учениците е „Художник-изпълнител“.
1989 - 2009 г. – Средно художествено училище за приложни изкуства (СХУПИ) с прием след завършен 7. клас, срок на обучение 5 години и професията, скоято излизат учениците вече е „Художник“. Освен специалността е „Художествена керамика“ се разкриват още две нови специалности: „Реставрация и консервация на керамиката“ и „Силикатен дизайн“.
От 2009 г. – Националната гимназия за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ (НГПИ) към Министерство на културата. С решение на Педагогическия колектив за патрон на училището се приема проф. Венко Колев, изтъкнат керамик с голям принос за развитието на училището след 1975 г., създател на учебни програми по керамика и съпътстващите ги дисциплини. Разкрива се нова специалност „Рекламна графика“,към която има голям интерес. Към днешна дата тук се обучават деца от цялата страна в специалностите: „Художествена керамика“ и„Рекламна графика“.
Накратко можем да обобщим,че историята на Националната художествена гимназия за тези повече от 100 години преминава през 4 етапа на своето развитие:
Първи етап 1911 - 1953 г. – грънчарски период. Изработват се изделия от глина и твърд фаянс,примитивно продавани главно на организирани годишни изложби.
Втори етап 1954 - 1962 г.– масово се изработват глинени и порцеланови изделия със съвременни керамични машини и модерно обзаведени работилници. Реализират се значителни доходи от продажби.
Трети етап 1963 - 1974 г.– подготвят се изключително квалифицирани средни изпълнителски кадри за керамичната и порцелановата промишленост в страната.
Четвърти етап 1975 - 2015 г.– подготвят се и се реализират не малък брой художници, керамици, учители, скулптури, моднидизайнери, зъботехници, архитекти, лекари, научни работници и специалисти в много други сфери на изкуството и науката.