НХГ СВ. СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ - Благоевград е правоприемник и продължител на традициите на Българска мъжка гимназия, открита с акт на екзарх Йосиф през 1880 година в Солун.
Това е първото българско светско училище в Македония, създадено в резултат на дългогодишните борби на българите към култура, просвета и национално обособяване, поддържано и утвърждавано с голяма любов и гордост от Солунската българска община, Българската екзархия, възрожденския порив на българските учители между които са Кузман Шапкарев, Божил Райнов, Григор Пърличев, архимандрит Козма Пречистански, Трайко Китанчев, Констатин Стателов, Константин Желязков, Георги Кандиларов, Георги Попов, Гьорче Петров, Иван Гарванов, Павел Шатев, Константин Величков, Андрей Тошев, Михайл Сарафов, Антон Попсоилов и много други възпитаници на най-реномирани европейски университети.
В създадените класически, педагогически и търговски отдели на гимназията се осъществява модерно светско образование.
Учители и ученици на гимназията са създателите на ВМРО и активни участници в освободителните борби на българите от Македония - Даме Груев, Гоце Делчев, Иван Караджов, Пере Тошев, Борис Сарафов, Константин Бараков, Ванче Михайлов и много други герои дали живота си за свободата и просперитета на България.
След I и II Балканска война гимназията е разрушена,
През 1920 година по настояване на гражданството на град Горна Джумая /днес Благоевград/ с с активното съдействие на общинската управа, Гимназията окончателно се установява в града.
През 1934 година е завършена сградата, в която тя се помещава до днес.
През 1973 г.от паралелки с профил „Математика” се създава Природо математическа гимназия.
През 1984 г. от езиковите паралелки се създава Езикова гимназия.
През 1991г. от паралелките с изучаване на руски език се създава СОУИЧЕ.
Със заповед на Министъра на народната просвета от 29.08.1991 година е открита Национална хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий", правоприемник и продължител на Политехническа гимназия "Кирил и Методий" - бивша Солунска.
През 1984 г. е поставено началото на профилираното обучение с приемането на една паралелка с разширено изучаване на Изобразително изкуство.
През 1989 година е приета първата паралелка с разширено изучаване на Музика,
От 1991 година се осъществява разширено изучаване на Български език и литература.