Началото на висшето образование по фармация в България е през 1942г., когато се взема решение за откриване на Фармацевтичен отдел към Физико-математическия факултет на Софийския университет. През учебната 1942/1943г се основават катедрите по фармакогнозия с галенична фармация и фармацевтична химия. От 1947г се поставя началото и на трета катедра. Галеничната фармация се отделя от фармакогнозията и се формира катедрата по технология на лекарствените форми и галенови препарати. Постепенно се оформя идеята, че подготовката на студентите по фармация ще бъде по-целенасочена, ако се извършва в близко сътрудничество с катедрите на Медицинския факултет, които обучават студентите фармацевти по различни дисциплини като биохимия, фармакология, микробиология, анатомия и физиология. Счита се още, че основните профилни катедри на Фармацевтичния факултет – фармацевтична химия, фармакогнозия и технология на лекарствените форми също ще просперират в сътрудничество с катедрите на Медицинския факултет. И така с Указ 676/30.06.1950г Президиумът на Народното събрание постановява Фармацевтичният отдел към Физико-математическия факултет на Софийския университет да се обособи като самостоятелен факултет на създадената през същата година Медицинска академия.
През първата учебна 1951/52 година за Фармацевтичния факултет той има един професор, двама доценти, десет асистенти и трима лаборанти. За пръв декан е назначен проф. Димитър Далев, а за зам. декан - проф. Петър Николов.
Катедри и четения – история и настояще
През следващите години структурата на факултета се променя, като се разкриват нови четения и нови катедри:
Сега факултетът включва 7 катедри. Това са катедрите по:
Организация и икономика на фармацията - с четения и по организация и икономика на фармацевтичното производство, фармакоикономика, фармацевтични грижи, история на фармацията, медицински изделия.
Към тази структура трябва да се добавят и принадлежащите към някои катедри допълнителни звена като научни и производствени лаборатории. Към катедрата по фармакогнозия през 1968г се обособява лаборатория за контрол и стандартизация на растителните дроги, а по-късно и лаборатория по биотехнология. През 1981г се разкриват и няколко научно-производствени лаборатории, които по-късно заедно с малкия фармацевтичен завод към МА, влизат в състава на НПСК по Фармация. От първите години на създаването към Факултета функционират деканат, библиотека, а по-късно административно-стопански и финансови отдели, които с течение на годините постоянно се разрастват.
Първата база, върху която се разгръща открития факултет е сградата на ул. „Екзарх Йосиф” N15. С изключение на катедрата по фармацевтична химия, всички останали се помещават в нея.
През 1966г факултетът получава нова база, след надстройка на сградата на ул „Дунав” N2, където се преместват всички катедри и помощни звена с изключение на катедрата по неорганична и аналитична химия и принадлежащите й четения по физикохимия и математика, а също и отдела по ботаника към катедрата по фармакогнозия и ботаника.
Окончателното събиране на всички катедри в сградата на ул. Дунав 2 се реализира едва през 1992-93г. Този акт има важно значение за историята на факултета, тъй като бяха премахнати редица неудобства и трудности, които пречеха на преподавателите и студентите във воденето на нормален учебен процес. Огромните финансови средства, заделяни за ремонти на старата сграда се пренасочиха към реконструкция и модернизиране на учебни и научни лаборатории, семинарни зали, аудитории, библиотека, приземни и тавански помещения в сградата на ул. Дунав 2. Тази сграда днес е символ на Фармацевтичния факултет. Като бази за обучение на студентите винаги са ползвани и някои катедри на медицинския факултет, респ. МА, ВМИ, ПУЦ, МУ и др
Административна структура на факултета – история и настояще
От създаването си факултета, заедно със софийския медицински и стоматологичен факултет преминават през различни административни структури.
Всеки етап, свързан с базата, структурата и администрацията дава своя отпечатък върху основните функции на факултета. Това преди всичко са учебната и научната дейност.