6-то ОУ Граф Игнатиев
Началото на известното днес 6-то ОУ Граф Игнатиев е през далечната 1899г., когато в сградата на г-н Д. Хранов на ул. ”Гурко” се открива трикласно училище. То се отделя от Първа софийска мъжка гимназия, но всъщност се управлява самостоятелно. От 1901г. то е наречено III държавно трикласно софийско мъжко училище с директор г-н С. Христов.
През 1903г. училището е преместено в зданието на братя Вазови, намиращо се на улица „Алабинска” №43.
На 14 януари 1904г. по предложение на директора Г.Кертев училището се именува на престолонаследника княз Борис Търновски по случай 10-годишнинатата му
За патронен празник е избрана датата 2 май.
В началото на века в училището преподават утвърдени учители: Хр. Матев, П. Манов, И. Кузумов, Ст. Дринов, И. Гудев .
В началото на 1912г. в София започва строеж на осем училищни сгради и на мъжкото училище е предоставено място на ъгъла на улиците „Самоковска” и „Шести септември”, в близост до Черната джамия.
Основният камък е положен през пролетта на 1912г. и в основите на колоната, намираща се отляво на входа, е вграден паметен пергамент с датата на първата копка и имената с подписите на цар Фердинанд, И.Ев.Гешов-министър председател, Ст. Бобчев-министър на просветата, Баталов-кмет на града, и Ц.Сталийски-директор на училището.
Сградата е завършена през 1915г. и в нея се настанява преименуваното трикласно училище-III Софийска мъжка прогимназия.
През 1923г. то се слива с 9-то девическо училище и се именува Трета народна прогимназия.
През 1935г. след петгодишен труд на учителката по история Мария Стайкова, нейните ученици и техните родители се открива първият училищен музей в България, който проследява човешката еволюция от древността до наши дни.
Година след година възпитаниците на едно от най-старите училища в София се отблагодаряват на своите учители със завоювани първи места на олимпиади, състезания, конкурси и лични постижения в различни области на човешкото познание.
Броят на получилите образование в този просветен храм за повече от един век вероятно надхвърля 20 000 ученици.
И днес училището отговаря на предизвикателствата на времето. Заедно с младите и техните стремежи и то върви към едно модерно образование, свързано с въвеждането на компютрите в образователната система.
Но най–важното за едно училище е да дарява знания, да възпитава младите хора да се чувстват като част от една вековна традиция и да запазят увереността дълбоко в сърцето си, че там в детството училището е оставило нещо добро и полезно, за което всеки си спомня винаги, когато се връща към корените си, независимо в коя точка на света се намира
Вижте подробности от богатата история на едно от най-старите училища в София – ТУК…